Produkty pre nákladné vozidlá a autobusy

stage_CPC_TT

Zimná legislatíva

Európske predpisy pre zimnú výbavu nákladných automobilov a autobusov 2018 / 2019


KrajinaPredpisy pre pneumatikyPredpisy pre snehové reťazeĎalšie informácie

 

Albánia

 

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.

 

Vo vozidle musia byť snehové reťaze pre hnacie nápravy. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok na ceste.

 

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Rakúsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 15. apríla. Riziko zákazu jazdy a vysoké pokuty, ak nedodržujete predpisy (35 až 5000 €). Nákladné automobily > 3,5 t musia mať M+S pneumatiky a/alebo s Alpským symbolom (3PMSF) aspoň na jednej hnacej náprave s min. hĺbkou dezénu 6 mm (bias) a 5 mm (radiálne). Zimné pneumatiky sú povinné na autobusoch (kategórie M2, M3) od 1. novembra do 15. marca.

Od 1. novembra do 15. apríla musia byť vo vozidle snehové reťaze aspoň pre dve pneumatiky hnacej nápravy. . Platia výnimky pre autobusy verejnej hromadnej prepravy. Použitie na cestách pokrytých snehom a ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre vozidlá s celkovou hmotnosťou
> 3,5 t.

Belgicko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Symetrická montáž povinná pre M+S a zimné pneumatiky.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a/lebo ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bosna-

Herzegovina

V prípade vozidiel s viac ako 8 sedadlami a pre vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t sú zimné pneumatiky povinné od 15. novembra do 15. apríla v dvoch možnostiach:

Možnosť 1: Pneumatiky so zimným dezénom na hnanej náprave s min. hĺbkou dezénu 4 mm.

Možnosť 2: Pneumatiky so štandardným dezénom s min. hĺbkou dezénu 4 mm, v prípade
zimných podmienok (napr. snehová fujavica, mrznúci dážď) musia byť namontované
snehové reťaze na hnanej náprave.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle od 15. novembra do 15. apríla. 

Vo vozidle musia byť lopata na sneh a vrece piesku s hmotnosťou od 25 do 50 kg. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

Bielorusko

Žiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.

Pneumatiky s hrotmi sú povolené.

Bulharsko

Od 15. novembra do 1. marca sú povinné letné alebo zimné pneumatiky s minimálnou
hĺbku dezénu 4 mm.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle od 1. novembra do 31. marca. Použitie je povinné na horských priesmykoch pri označení dopravnými značkami.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Bez adekvátneho zimného vybavenia môže byť odmietnutý vstup do krajiny.

Chorvátsko

Zimné pneumatiky sú povinné od 15. novembra do 15. apríla. M + S pneumatiky sú povinné na hnacej náprave vozidiel > 3,5 t.

Snehové reťaze požadované pre hnaciu nápravu v určitých podmienkach (ak je vozidlo vybavené pneumatikami SU). Snehové reťaze povinné v niektorých regiónoch (Lika/Gorski Kotar).

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. V komerčne používaných vozidlách musí byť k dispozícii lopata na sneh.

Česká republika

Zimné pneumatiky povinné od 1. novembra do 31. marca v závislosti od aktuálnych zimných podmienok alebo v prípade značky „zimná výbava“. Pneumatiky s označením M + S sú povinné na hnacej náprave vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t s hĺbkou dezénu min. 6 mm.

Sú možné iné dopravné značenia. Snehové reťaze sú povinné, ak to uvádza dopravné značenie, na aspoň 2 hnacích kolesách vozidla s 3 a viac nápravami.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.

DánskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze sú povolené od 1. novembra do 15. apríla.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 15. apríla.
Pneumatiky s hrotmi by mali byť montované na všetkých kolesách.
EstónskoZimné pneumatiky povinné pre vozidlá s celkovou hmotnosťou <3,5 t (radiálne pneumatiky s hĺbkou dezénu min. 3 mm) od 1. decembra do 1. marca (tiež od októbra do apríla v závislosti od počasia). Ťažšie vozidlá nevyžadujú zimné pneumatiky, ale minimálna hĺbka dezénu 3 mm je povinná.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 15. októbra do 31. marca.
FinskoVozidlá s celkovou hmotnosťou vyššou 3,5 t. V období december-február: na hnanej náprave min. 5 mm a všetky ostatné nápravy min. hĺbka dezénu 3 mm. Zimné pneumatiky sú povinné pre hnanú a riadenú nápravu, ale nie sú definované v legislatíve. Vo vysvetlení sú zimné pneumatiky definované ako M + S.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 31. marca, ak prevažujú zimné podmienky. Test opotrebenie vozovky pneumatikami s hrotmi nie je vyžadovaný.
FrancúzskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Výnimky sú vyznačené dopravnými značkami. Zimné vybavenie je povinné pre vozidlá, ktoré jazdia na cestách označených značkou B26. Francúzska zimná regulácia, ktorá sa v súčasnosti reviduje a zmeny by mohli byť relevantné pre zimnú sezónu 2020/2021.Použitie snehových reťazí, ak je určené dopravným značením.Vozidlá s celkovou hmotnosťou <3,5 t: pneumatiky s hrotmi povolené od prvej soboty pred 11. novembrom do poslednej nedele v marci, Max. rýchlosť 90 km/h. Vozidlá s pneumatikami s hrotmi musia byť označené samolepkou. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané pre automobily s celkovou hmotnosťou > 3,5 t.
Nemecko

Požiadavky na zimné vybavenie podľa situácie. Vozidlá s celkovou hmotnosťou < 3,5t musia býť vybavené pneumatikami s alpským symbolom (3 PMSF) od 1. januára 2018 na všetkých nápravách. Vozidlá s celkovou hmotnosťou> 3,5 t musia byť vybavené pneumatikami označených symbolom Alpine (3PMSF) u trvale poháňaných náprav a predných náprav. V zimných podmienkach to platí aj pre pneumatiky vyrobené od 1. januára 2018. Pneumatiky M + S vyrobené pred 1. januárom 2018 sú akceptované ako vhodné zimné vybavenie do 30. septembra 2024.

Použitie snehových reťazí, ak je určené dopravným značením. Pneumatiky s hrotmi zakázané. Výnimka: trasa cez „Kleines Deutsches Eck“.

Pokuta 60 € za nevhodné pneumatiky, 80 € za vytvorenie prekážky na ceste kvôli nevhodných pneumatikám, 100 € za spôsobenie nebezpečnej situácie kvôli nevhodným pneumatikám, 120 € za spôsobenie nehody kvôli nevhodným pneumatikám. Plus 1 bod v každom prípade (bodový systém Flensburg).

Veľká BritániaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi povolené, ale iba na cestách pokrytých snehom a ľadom, ak nedôjde k poškodeniu povrchu vozovky. Inak je možná náhrada škody.
MaďarskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom. Použitie snehových reťazí môže byť povinné z dôvodu zvláštnych klimatických podmienok (max. rýchlosť: 50 km/h). V zimných podmienkach môže byť zakázaný vjazd pre zahraničné vozidlá, ak nemajú so sebou snehové reťaze.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
IslandZatiaľ bez predpisov pre zimné pneumatiky, očakávajú sa nové technické predpisy.

ÍrskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené, ale iba na cestách pokrytých snehom a ľadom, max. rýchlosť 96/112 km/h (štátne cesty/diaľnice).
TalianskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Protišmykové zariadenie (napr. snehové reťaze) musia byť vo vozidle.Zimná smernice RU/1580 platí len pre nasledujúce kategórie vozidiel: M1, N1 a O1. V prípade sneženia môže polícia zakázať prevádzku na časti dialnice.
KosovoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze pre hnacie nápravy musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladní autá musia mať vo výbave lopatu na sneh.
Lotyšsko

Zimné pneumatiky (M+S) povinné pre vozidlá s celkovou hmotnosťou < 3,5t od 1. decembra do 1. marca. Min. hĺbka dezénu 4mm. Ťažšie vozidlá nevyžadujú zimné pneumatiky, ale minimálna hĺbka dezénu 3 mm je povinná.

Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené, od 1. októbra do 30. apríla pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3.5 t.
LichtenštajnskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky. Avšak vystupujú otázky zodpovednosti za spôsobené škody, ak sú používané nevhodné pneumatiky.
Vybavenie vozidla musí zodpovedať poveternostným podmienkam.
Snehové reťaze povolené. Nie sú nutné v dolinách. V horách dopravné značky signalizujú, či sú snehové reťaze povinné.Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 7,5 t: pneumatiky s hrotmi povolené od 1. novembra do 30. apríla, max. rýchlosť 80 km/h. Všetky kolesá by mali byť vybavené pneumatikami
s hrotmi. Vozidlá s pneumatikami s hrotmi musia byť označené samolepkou.
LitvaZimné pneumatiky povinné pre vozidlá s celkovou hmotnosťou < 3,5kg od 1.novembra do 1. apríla. Ťažšie vozidlá nevyžadujú zimné pneumatiky, ale minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm je povinná.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. novembra do 1. apríla.
LuxemburskoVšetky hnacie nápravy na nákladných autách a autobusoch musia byť v zimných podmienkach (sneh, ľad, poľadovica) vybavené zimnými pneumatikami (stačí s označením M + S).Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
MakedóniaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze musia byť prepravované vo vozidle od 15. októbra do 15. marca, ak má vozidlo nasadené len štandardné pneumatiky.Autobusy a ťažké nákladné autá musia mať na palube lopaty na sneh. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Čierna HoraPneumatiky označené symbolom M +S alebo zimné pneumatiky sú povinné od novembra do apríla na cestách, špecifikovaných ministerstvom polície. Min. hľbka dezénu 4 mm.Snehové reťaze pre pneumatiky na hnanej náprave musia byť vo vozidle. Použitie v súlade
s dopravnými značkami a podmienkami.
Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladné vozidlá musia mať lopatu na sneh.
HolandskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze nie sú povolené na verejných cestách.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Nórsko

Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t s minimálnou hĺbkou dezénu 5mm musia byť vybavené zimnými pneumatikami od 1. novembra do veľkonočného pondelka vrátane (Južné Nórsko) a od 16. októbra do 30. apríla (Severné Nórsko Nordland, Troms a Finnmark). Pneumatiky M+S a/alebo s alpským symbolom (3 PMSF) povinné na všetkých nápravách od 15. novembra do 31. marca. Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5t (okrem obytných vozov do celkovej hmotnosti < 7 500kg) musia byť vybavené pneumatikami s alpským symbolom (3 PMSF) na poháňaných a riadených nápravách od 15. novembra do 31. marca.


Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t musia byť vybavené snehovými reťazami v období, kedy je povolené používať pneumatiky s hrotmi. Nákladné auto s prívesom musí mať so sebou 7 reťazí.

Pneumatiky s hrotmi (priemerný presah 1,7mm) povolené od 1. novembra do prvej nedele po Veľkej noci. V „Nordland, Troms a Finnmark“ od 16 . októbra do 30. apríla. Ťahače a návesy: Pneumatiky s hrotmi na rovnakej náprave. Pokiaľ na dvojmontáži, potom môžu byť aj na jednej pneumatike. V Trondheime a Oslo je poplatok účtovaný za použitia hrotu pneumatiky: denné lístky je možné zakúpiť v predajných automatoch pozdĺž ciest alebo telefonicky alebo textovou správou (zaslať z nórskeho, švédskeho alebo dánskeho telefónneho čísla). Mesačné a ročné lístky pre Trondheim možno zakúpiť v Trondheim City Parking Office v Erling, Skakkes Gate 40, 7012 Trondheim. Náklady na denné lístky približne 3,90 EUR, mesačný lístky približne 52 eur a ročný lístok približne 155 eur (pre vozidlá s celkovou hmotnosťou> 3,5 t dvojnásobok). Za porušenie je uložená pokuta vo výške 97 EUR.
PoľskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom. Na cestách, kde sú cez zimu povinné snehové reťaze, je zodpovedajúce dopravné značenie.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
PortugalskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze dočasne povinné, ak je uvedené dopravným značením (stáva sa to len v najvyšších polohách).Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
RumunskoV prípade zimných jazdných podmienok sú povinné M+S alebo zimné pneumatiky
na hnacej náprave všetkých vozidiel s celkovou hmotnosťou > 3,5 t a vozidlá prepravujúce osoby (s viac než 9 sedadlami).
Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t musia byť vybavené snehovými reťazami, ktoré je nutné nasadiť, kde to určujú príslušné dopravné značky.Lopata a piesok povinná pre vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t. Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
RuskoOčakávajú sa nové technické predpisy. V mesiacoch: december, január a február musia byť osobné vozidlá, dodávky, nákladné vozidlá a autobusy vybavené na všetkých nápravách pneumatikami označenými symbolom M + S alebo symbolom 3PMSF (symbol trojvršia so snehovou vločkou). Minimálna hĺbka dezénu: 4 mmSnehové reťaze sú odporúčané, nie povinné.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané v letných mesiacoch (jún, júl, august).
SrbskoPneumatiky označené symbolom M + S alebo zimné pneumatiky sú povinnéod novembra do apríla. Min. hľbka dezénu 4 mm. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Vo vozidle musia byť snehové reťaze pre hnacie nápravy. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané. Autobusy a nákladné autá musia mať vo výbave lopatu na sneh.
SlovenskoZimné pneumatiky/pneumatiky so označením M + S sú povinné pre kamióny s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t od 15. novembra do 31. marca na hnacej náprave (min. hĺbka dezénu 3 mm). Snehové reťaze musia byť vo vozidle. Použitie podľa dopravných značiek a podmienok.Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
Slovinsko

Od 15. novembra do 15. apríla pre vozidlá > 3,5 t existuje povinnosť vo 2 možnostiach:

Možnosť 1: Pneumatiky so zimným dezénom aspoň na hnanej náprave s min. hĺbka
dezénu 3 mm.

Možnosť 2: Pneumatiky so štandardným dezénom, v prípade zimných podmienok musí byť namontované snehové reťaze na hnanej náprave.

Snehové reťaze musia byť vo vozidle s celkovou hmotnosťou > 3,5 t, ak nemá namontované žiadne zimné pneumatiky.

Pneumatiky s hrotmi sú zakázané.
ŠpanielskoCesty vo vysokých horách (15/TV-87): Môžu jazdiť autobusy s pneumatikami s 3PMSF symbolom na všetkých pozíciách a s minimálnou hĺbkou dezénu 4 mm.
Môžu jazdiť vozidlá s celkovou hmotnosťou medzi 3,5 t a 7,5 t iba na prepravu odpadkov, potravín a asistenčné vozidlá so zimnými pneumatikami na všetkých pozíciách s min. hĺbkou dezénu 4mm.
Ostatným nákladným vozidlám nie je jazda povolená.
Cesty vo vysokých horách (15/TV-87): Snehové reťaze pré vozidlá s celkovou hmotnosťou medzi 3,5 t a 7,5 t a autobusy, ak nie sú namontované zimné pneumatiky.Použitie pneumatík s hrotmi až 2mm dlhými je povolené na zasnežených cestách.
Švédsko

V zimných podmienkach je minimálna hĺbka dezénu 5 mm na všetkých pneumatikách okrem pneumatík pre prívesy. Keď prevláda zimné počasie, od 1. decembra do 31. marca musia byť vozidlá s celkovou hmotnosťou ≤ 3,5t vybavené zimnými pneumatikami 3PMSF alebo pneumatikami s hrotmi. Vozidlá s celkovou hmotnosťou > 3,5 t musia byť vybavené zimnými pneumatikami 3PMSF, POR alebo pneumatikami s hrotmi na riadených a poháňaných nápravách, na vlečených nápravách i pneumatikami M+S. Do 30. novembra 2024 sú povolené pneumatiky M+S (špeciálne vyvinuté pre zimu). Na návesoch s celkovou hmotnosťou ≤ 3,5t sú povolené pneumatiky M+S (špeciálne vyvinuté pre zimu) do 30. novembra 2028.

Odporúčasné voziť snehové reťaze vo vozidle.Pneumatiky s hrotmi sú povolené od 1. októbra do 15. apríla. V závislosti od poveternostných podmienok môže byť toto obdobie predĺžené.  Maximálne 50 hrotov na meter obvodu pneumatiky pri pneumatikách vyrobených po 1. júli 2013. Informujte sa o výnimkách pre konkrétne cesty.
ŠvajčiarskoŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky, len v zimných podmienkach (napr. Alpské cesty). Iba pneumatiky 3PMSF sú považované za vhodné pneumatiky pre zimné podmienky. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 1,6 mm, odporúčaná 4 mm. V prípade nehody sa štandardnými pneumatikami v zimných podmienkach vlastnú zodpovednosť.Ak orgány oznámia povinnosť používania snehových reťazí, sú povolené len snehové reťaze. Použitie snehových reťazí podľa príslušných dopravných značiek a podmienok (s prípadnou výnimkou pre vozidlá s pohonom štyroch kolies).Pneumatiky s hrotmi sú povolené pre vozidlá s celkovou hmotnosťou nad 7,5 t od 1. novembra do 30. apríla na zasnežených cestách. Max. rýchlosť 80 km/h. Pneumatiky s hrotmi musia byť označené nálepkou 80 km/h. 
Turecko

Používanie zimných pneumatík je povinné od 1. decembra do 1. apríla. V prípade zmeny priemerných teplôt oznámi miestny guvernér zprísnenie opatenia používania zimných pneumatík. Je povinné používať zimné pneumatiky na poháňaných nápravách nákladných vozidiel a na všetkých nápravách menších úžitkových vozidiel, minibusov a osobných áut a taxi. Každá pneumatika vymenená v priebehu jazdy musí byť nahradená zimnou pneumatikou.
Zimné pneumatiky musia byť označené M+S symbolom, alpským symbolom alebo oboma symbolmi na bočnici. Zimné pneumatiky pre nákladné automobily a autobusy majú mať hĺbku dezénu minimálne 4 mm, pre menšie úžitkové vozidlá, dodávky a osobné autá 1,6 mm.

Používanie snehových raťazí na vozidle nezbavuje vodiča povinnosti používať zimné pneumatiky.Zimné pneumatiky môžu nahrádzať iba také pneumatiky s hrotmi, ktoré možné používať na ľade. Hĺbka dezénu by mala byť meraná od stredu dezénu. 
UkrajinaŽiadne všeobecné predpisy pre zimné pneumatiky.Snehové reťaze povolené len na cestách pokrytých snehom a ľadom.Pneumatiky s hrotmi sú povolené.


V súčasnej dobe nám nie sú známe všeobecné pravidlá pre zimné pneumatiky/ predpisy pre snehové reťaze pre nákladné autá, v nasledujúcich štátoch: Cyprus, Grécko, Malta. Prosím zoznámte sa s dopravnými predpismi v jednotlivých štátoch pre špeciálne pravidlá na používanie snehových reťazí a pneumatík s hrotmi.

I napriek dôkladnému preskúmaniu nemôžeme zaručiť, že údaje sú správne a úplné.

Barum. Značka skupiny Continental.