Aký je rozdiel medzi letnými, celoročnými a zimnými pneumatikami?

Pri výbere novej súpravy pneumatík stojíte pred rozhodnutiami ešte skôr, než viete, ktoré pneumatiky kúpiť. Najväčším z nich je: Ktorý typ pneumatík chcete? Budú to všestranné celoročné pneumatiky? Alebo pred nimi uprednostníte Výhody zimných a letných pneumatík?V snahe pomôcť vám nájsť odpovede na tieto otázky sme zozbierali najdôležitejšie fakty o jednotlivých typoch pneumatík a ich kľúčové rozdiely. Týmto spôsobom môžete urobiť informované rozhodnutie.

Celoročné v. zimné v. letné pneumatiky

Čo sú celoročné pneumatiky?

Celoročné pneumatiky sú presne to, čo ich názov naznačuje: Sú funkčné v každom ročnom období počas celého roka – s určitými výnimkami. V nasledujúcom texte sa pozrieme na vlastnosti, ktoré má celoročná pneumatiky, a jej výhody.

Vzhľad celoročnej pneumatiky

Celoročná pneumatika má niekoľko pevných „blokov vzorky pneumatiky“. Štandardne sú usporiadané vo vzore pod určitým uhlom. Hĺbka dezénu nie je príliš plytká ako na letných pneumatikách, ani taká hlboká ako v prípade zimných pneumatík.

Zmes pneumatiky je mierne tvrdšia, obzvlášť ak porovnávate celoročné v. zimné pneumatiky. To vysvetľuje, prečo sa tieto pneumatiky neopotrebúvajú tak rýchlo – celoročná pneumatika má dlhšiu životnosť dezénu z dôvodu tvrdšej zmesi. No jej zmes nie je až taká tvrdá ako v prípade letnej pneumatiky. A v dôsledku toho je životnosť dezénu kratšia pri porovnaní s letnou pneumatikou.

Celoročné pneumatiky môžu mať jednu až dve značky, ktoré označujú dobrý výkon v zime: Jednou je značka M + S (blato + sneh), ktorá označuje, že má dobrý výkon na oboch povrchoch. Nie je však certifikovaná. To platí pre druhú značku, alpský symbol (3PMSF – „hora s tromi vrcholkami a snehovou vločkou“). Preto bude od októbra 2024 povolené v zimných mesiacoch používať iba zimné a celoročné pneumatiky s týmto symbolom.

Barum - značka skupiny Continental.
Rozumná voľba.