Zimné pneumatiky: Kľúčové vlastnosti
Teploty klesajú a s tým rastie riziko snehu a ľadu. Ľudia, ktorí ešte používajú letné pneumatiky riskujú značné pokuty a taktiež predstavujú všeobecné riziko cestnej bezpečnosti. Je to z dôvodu, že zimné pneumatiky sú najlepšie vtedy, keď letné pneumatiky dosiahnu svoje limity. Netýka sa to iba snehu. Sú tiež ideálne počas vlhkého počasia, ako aj na suchých, chladných vozovkách.
Či už ide o lepšie riadenie alebo kratšiu brzdnú dráhu – medzi októbrom a Veľkou Nocou sú neprekonateľné. Zimné pneumatiky zlepšujú stabilitu a zlepšujú presnosť riadenia vďaka účinnému prenosu výkonu. Technológia akvaplaningu tiež asistuje vodičom v oblastiach s malým množstvom snehu, ale početnými dažďami.
Zmes robí rozdiel
Či ide o sneh, dážď alebo všeobecne chladné počasie, zimné pneumatiky poskytujú jednu vlastnosť presahujúcu všetky ostatné: maximálnu priľnavosť aj v zlom počasí. Preto všetky modely obsahujú špeciálnu gumárenskú zmes. Čo tvorí rozdiel: Vysoký obsah prírodnej gumy. Tá zmäkčuje pneumatiku a tým pádom poskytuje stabilnú priľnavosť aj v chladných podmienkach. Interakcia medzi letnými pneumatikami sa rýchlo mení v závislosti od teploty; stávajú sa menej poddajnými a poskytujú menšiu priľnavosť. Letné pneumatiky sú v chlade menej flexibilné a poskytujú slabšiu priľnavosť a brzdný výkon. To platí aj na suchej vozovke.
So zimnými pneumatikami je to iné: ich špeciálne zloženie zaisťuje správne množstvo priľnavosti počas zimy. Avšak: Čím mäkšie pneumatiky, tým vyššia spotreba energia a paliva, čo môže znamenať zvýšené náklady na jazdu. Plnivá, ako sú oxid kremičitý a zmäkčovadlá, ako sú oleje a živice tým pádom predstavujú dôležitú úlohu spolu s prírodnou gumou. Tvoria približne 40 % zloženia gumy. Kombinácia jednotlivých komponentov v konečnom dôsledku rozhoduje o tvrdosti pneumatiky, resp. to, či ide o letnú alebo zimnú pneumatiku.