EÚ štítky

Z dôvodu poskytovania štandardizovaných informácií v oblasti spotreby paliva, záberu na mokrom povrchu a vonkajšieho hluku pri odvaľovaní pneumatík rozhodla Európska Únia o uvedení povinného značenia pre všetky nové pneumatiky. Od novembra 2012 musia byť všetky nové pneumatiky predávané v EÚ označené EÚ štítkami.

Symbol oblaku pneumatikového štítku EÚ znamená priľnavosť pneumatiky za mokra.

Priľnavosť na mokrom povrchu

Priľnavosť za mokra je najkritickejšou vlastnosťou z pohľadu bezpečnosti a súvisí so schopnosťou pneumatiky rýchlo vozidlo zastaviť na mokrej vozovke. Je možné vyjadriť ju v dĺžke brzdnej dráhy. Rozdiel medzi každou kategóriou predstavuje brzdnú dráhu od jednej do dvoch dĺžok vozidla (3 až 6 metrov) pri brzdení z rýchlosti 80 km/hod. Rozdiel medzi kategóriou A a F je viac ako 18 metrov.

Symbol čerpacej stanice pneumatikového štítku EÚ znamená spotrebu paliva

Spotreba paliva

Palivové úspory jsou důležité pro snížení emisí CO2 a nákladů na používání vozidla. Rozdíl mezi každou kategorií představuje snížení nebo zvýšení spotřeby paliva o 0,10-0,15 l/100 km u vozidla s průměrnou spotřebou 6,6 l/100 km.

Symbol reproduktora pneumatikového štítku EÚ znamená hlasitosť pneumatiky.

Hluk

Ide o vonkajší hluk vydávaný pneumatikou a meria sa v decibeloch. Čím viac čiernych pásov na štítku, tým je pneumatika hlučnejšia.

 

Upozornenie:

Skutočná spotreba paliva a bezpečnosť cestnej premávky je závislá predovšetkým na štýle jazdy vodiča.


Majte na pamäti, že:

 • ekologický spôsob jazdy môže výrazne znížiť spotrebu paliva
 • tlak vzduchu v pneumatikách by sa mal pravidelne kontrolovať, aby sa optimalizovali vlastnosti pneumatiky z hľadiska priľnavosti za mokra a palivovej úspornosti
 • odstup vozidiel zohľadňujúci brzdnú dráhu by sa mal vždy prísne dodržiavať


Ďalšie informácie:
www.tyre-label.com
http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm 
wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_label

Čo ďalej zvážiť pri výbere pneumatík?

Cieľom nového štítku je poskytnúť informácie o 3 kritériách, ale súčasne je nutné brať do úvahy ďalšie dôležité vlastnosti vrátane: 


 • Odolnosť voči aquaplaningu
 • Jazdná stabilita
 • Ovládateľnosť a presnosť riadenia na mokrej aj suchej vozovke
 • Životnosť
 • Brzdenie na suchej vozovke
 • Vlastnosti v zimných podmienkach


Štandardné testy pneumatík zahrnujú ďalších až 11 sledovaných kritérií.

Výrobcovia automobilov vyžadujú pri všetkých týchto vlastnostiach najvyššie štandardy, aby schválili použitie nových pneumatík pre prvú výbavu svojich vozidiel.

Ďalej tieto faktory výkonu berú do úvahy aj všeobecne zverejňované testy pneumatík, ktoré sú výborným zdrojom nezávislých informácií o celkovej výkonnosti pneumatiky.


Statement - ADAC motorwelt 3/2010

"S platností od roku 2012 jsou nové pneumatiky povinně označeny štítkem podobným energetickému značení používaném u elektroniky. Rozhodnutí EU o použití štítku na pneumatiky s informacemi o spotřebě paliva, přilnavosti na mokru a vnějším hluku považujeme za správné. Díky tomuto štítku získají řidiči informace o některých vlastnostech pneumatiky. Nicméně jako nejlepší zdroj informací při rozhodování o nákupu pneumatik nemůže toto zákonné označení nahradit komplexní a podrobné testy pneumatik prováděné organizací ADAC."

 

Prehľad

 • Continental víta novú legislatívu EÚ v oblasti štítkovania a s tým spojené zlepšenie informovanosti konečného zákazníka v predajných miestach.
 • Najneskoršie od novembra 2012 budú zákazníci informovaní o spotrebe paliva, bezpečnosti na mokrom povrchu a vonkajšom hluku pneumatík pomocou štítkov.

 • Z hľadiska spotreby paliva bude zlepšenie či zhoršenie medzi triedami o 0.10 až 0.15 l na 100 km jazdy (0.42 až 0.56 mpg na 100 mil jazdy), a z hľadiska rozdielu brzdných dráh na mokrej vozovke bude zlepšenie či zhoršenie vlastností medzi triedami na úrovni 6 m (zodpovedá počiatočnej rýchlosti 80 km/h alebo 50 mph).

 • Testy pneumatík vykonávané motoristickými magazínmi zostanú aj naďalej dôležitým zdrojom informácií pre konečného zákazníka, pretože obsahujú okrem 3 vlastností zobrazených na štítkoch aj ďalších 12 vlastností z pohľadu bezpečnosti.

 • Informačná hodnota štítkovania pre zimné pneumatiky má malú vypovedaciu schopnosť, pretože zimné vlastnosti sú čiastočne v priamom konflikte s kritériami EÚ štítkovania.

 • Pre ďalšie informácie kontaktujte, prosíme, Vášho predajcu pneumatík.

 • Bližšie informácie možno získať v anglickom jazyku aj na www.tyre-label.com

Barum - značka skupiny Continental.
Rozumná voľba.